En Yeni Yazılar

Çok Aranan Anahtar Kelimeler
Haziran 20.06

Emlak Konut GYO, İstanbul'da 3 İhale Daha Yapacak!


Yayınlama Tarihi: 20.06.2015 / Kategori: İhale

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, yıl sonuna kadar İstanbul'da en az 3 ihale daha yapmaya hazırlandıklarını söyledi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı iştiraki olan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), yıl sonuna kadar İstanbul'da 3 ihale daha yapmayı planlıyor.

Temmuz ayında Denizli, Ankara ve Nevşehir illerinde Nevşehir Yenimahalle Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi, Denizli Merkezefendi Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ve Ankara Çankaya Çayyolu Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi olmak üzere 3 ihale gerçekleştireceklerini belirten Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, 2015 yılının ilk 5 ayında 17 milyar lira değerinde arsa ihalesi yaptıklarını ve bunda Emlak Konut'un payının yaklaşık 6.5 milyar lira olduğunu, yıl sonuna kadar da en az 3 ihale daha gerçekleştirmeye hazırlandıklarını söyledi.

Dar gelirlinin ev sorununu da değerlendiren Kurum, arsa bedeli hariç sadece inşaat maliyetinin metrekare bazıdna 1.500 lira olduğunu, arsa bedeli olmasa dahi metrekare fiyatı 1.500 lira olan konutu dar gelirlinin alamayacağını belirterek, söz konusu kesime özel finansman modeli geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Kurum, Emlak Konut'un son projesinde 240 ay vade ve teslime kadar ödemesiz finansman seçeneği sunduklaırnı ve bu modelin yaygınlaştırılması gerektiğini belirtti.