En Yeni Yazılar

Çok Aranan Anahtar Kelimeler
Mayıs 12.05

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, dolar kurunda son 1 yılda yaşanan yüzde 30'a yakın artışın müteahhitlerin maliyetlerini artırdığını buna bağlı olarak da zararın arttığını söyledi.

Dolar kurunda 1 yıllık süreçte yüzde 30'a varan oranda artış yaşandığını belirten İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, bu artış sebebiyle müteahhitlerin maliyet artışından kaynaklı zararlarının da arttığını belirterek söz konusu zararların bir kararnameyle derhal karşılanması gerektiğini söyledi.

Konuya ilişkin yazılı bir açıklamada bulunan Tellioğlu, döviz kurunun yükselmesinin, yüzde 70-90 arasında ithal ürün kullanan müteahhitleri iflasın eşiğine getirdiğini söyledi. Her zaman devlete güvendiklerini belirten Tellioğlu, bu gibi olağanüstü durumlarda devletin vergi mükelleflerini yalnız bırakmaması ve mağduriyetlerini gidermesi gerektiğini söyledi.

İş adamları ve yatırımcı müteşebbisler olarak her zaman devlete ve ekonomiye güvendiklerini belirten Tellioğlu, bu gibi olağanüstü durumlarda devletin kendi güvencesi olduğu alanlarda ve mağduriyetini karşılaması gerektiğini savundu.