En Yeni Yazılar

Çok Aranan Anahtar Kelimeler
Mayıs 02.05

Yargıtay'ın aldığı yeni karar kapsamında, binasını güçlendirmeyenler, çevrede yapılan inşaat sebebiyle ortaya çıkan çatlaklar ve benzeri hasarlar için sigorta şirketlerinden ödeme alamayacak.

2003 yılında İstanbul'da meydana gelen bir olaya ilişkin emsal niteliğindeki karar imza atan Yargıtay, ev sahibinin deprem yönetmeliği kapsamında binayı güçlendirmemesi durumunda, çevrede süren inşaatlar sebebiyle binada meydana gelecek çatlak gibi hasarlar için çevre inşaatların sorumlu tutulamayacağı yönünde karar verdi.

HT Gazete'den Fevzi Çakır'ın haberine göre,Yargıtay, bir inşaat sırasında çevre binalarda meydana gelen çatlaklar nedeniyle müteahhit ile sigorta şirketi arasındaki davada yeni bir karara imza attı. Müteahhit Ş.D., yapımını üstlendiği otoparklı Çarşı inşaatı öncesinde bir sigorta firması ile anlaştı. İnşaat sırasında ise çevre binalarda küçük çaplı hasarlar meydana geldi. Bunun üzerine Ş.D. sigorta şirketien başvurarak hasar bedelinin karşılanması talebinde bulundu. Sigorta şirketi ise talebi “Çevre binalarda meydana gelen hasarlar poliçe düzenlenmeden meydana geldi” gerekçesi ile reddetti.

Bunun üzerine Ş.D., 468 bin 847 TL’lik hasar tutarının Sigorta şirketi tarafından karşılanması istemiyle Silivri 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme, davanın kısmen kabulüne karar veip sigorta şirketinin Ş.D.’ye 423 bin 376 TL ödemesine hükmetti. Ancak sigorta şirketi kararı temyize götürdü.

11. Hukuk Dairesi ise mevcut kararı bozarak deprem güçlendirmesi yapılmış olsaydı, sözkonusu binalarda inşat sebebiyle hasar oluşup oluşmayacağının belirlenebeilir olacağını bu sebeple de kararın iptal edilmesine karar verdi. Böylece sigorta şirketi davacıya herhangi bir hasar ödemesinde bulunmadı.