En Yeni Yazılar

Çok Aranan Anahtar Kelimeler
Mart 17.03

Bina Tamamlama Sigortası Uygulaması Resmen Başladı!


Yayınlama Tarihi: 17.03.2015 / Kategori: Emlak Kanunu

11 Mart tarihinden itibaren ön ödemeli konut satışı yapan inşaat şirketleri 30 ve daha fazla konut bulunan projeler için bina tamamlama sigortası yaptırmak zorunda.

Kamuoyunda maketten konut satışı olarak da bilinen, ön ödemeli konut satışına sigorta zorunluluğu getiren düzenleme geçen hafta resmen uygulanmaya başlandı. Bu kapsamda 11 Mart 2015 tarihinden itibaren tüm maketten konut satışları konut tamamlama sigortası kapsamında olacak.

Geçtiğimiz yıllarda çok sayıda inşaat şirketinin arka arkaya iflas etmesi nedeniyle binlerca vatandaş mağdur olunca, 2013 yılı sonunda uygulamaya giren yeni Tüketici Kanunu’na, ön ödemeli konut satışları için bina tamamlama sigortası zorunluluğuna ilişkin bir madde eklendi.

Kanuna göre, 11 Mart’tan itibaren tüm maketten konut satışları sigorta kapsamında olacak ve inşaat şirketleri konut satışına başlamadan önce konut adedi 30 ve üzeri olan projeler için bina tamamlama sigortası yaptıracak. Sigortanın primleri de inşaat şirketleri tarafından ödenecek. Öte yandan sigorta şirketleri ise Hazine'nin belirlediği şartlar kapsamında ön ödemeli konut satış projesi için poliçe düzenleyecek ve ön ödemeli satışa konu kısmı için sigorta teminatı belirleyecek.

İnşaat aşamasında inşaat şirketinin iflas etmesi veya sözleşmede belirtilen sürenin üzerinden 12 ay geçmesine rağmen konut teslimi yapaması halinde sigorta devreye girecek ve sigorta şirketi tüketicinin konut için o tarihe kadar ödediği peşinat ve taksitler dahil tüm bedeli yasal faizi ile birlikte iade edecek.