En Yeni Yazılar

Çok Aranan Anahtar Kelimeler
Ekim 17.10

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ödemeler dengesi verilerine göre bu yılın Ağustos ayında inşaat hizmet gelirleri 271 milyon dolara ulaşarak rekor kırdı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ödemeler dengesi verilerine göre, 2014 yılının ağustos ayında inşaat hizmet gelirleri (yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinden elde edilen gelirler) 271 milyon dolara yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. 2014 yılının Ocak - Ağustos döneminde elde edilen inşaat hizmet geliri 708 milyon dolar oldu.2013 yılında ise toplam 674 milyon dolar inşaat hizmet geliri elde edilmişti.

Konuya ilişkin değerlendirmede buluanan TAV İnşaat Genel Müdürü Ümit Kazak, Türk müteahhitlerinin her geçen yıl uluslararası pazardan aldığı payı artırdığını, yakalanan bu trendle birlikte gelecek yıllarda da Türk müteahhitlerinin yurt dışında en önemli oyuncular arasında yer almaya devam edeceğine inandığını söyledi.

Kazak, dünyada, kendi ülkeleri dışında ürettikleri cirolara göre sıralanan en büyük 250 müteahhitlik şirketinin içinde Türkiye'nin 43 firma ile Çin'den sonra en büyük oyuncu odluğunu belirtti.